پرشین ای پی – طبق تحقیقات انجام شده، درمان ADT احتمال آلزایمر، جنون و زوال عقلی را در بین افراد مبتلا به سرطان پروستات افزایش می دهد.

طبق جدیدترین پژوهش های صورت گرفته در علوم پزشکی، درمان Androgen Deprivation Therapy که برای مبارزه با سرطان پروستات به کار گرفته می شود، دارای چندین عارضه شدید و جبران ناپذیر است. پژوهش روی بیش از ۱۵۰ هزار فرد مبتلا به سرطان پروستات نشان می دهد که ارتباط بسیار نزدیکی بین زوال عقلی و ADT وجود دارد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط شبکه JAMA، افراد سالمندی که برای مبارزه با سرطان پروستات از درمان ADT استفاده می کنند، به احتمال زیاد دچار فراموشی، جنون و زوال عقل می شوند. درمان محرومیت آندروژن یا همان ADT، یک درمان هورمونی خاص است که برای سرکوب هورمون های مردانه مثل تستسترون به کار می رود. لازم به ذکر است که تستسترون همان هورمونی است که منجر به گسترش سرطان پروستات در بدن آقایان می شود.

این مطالعات پژوهشی روی ۱۵۰ هزار مرد بالای ۶۶ سال و مبتلا به سرطان پروستات انجام شده است. این افراد در طی دست کم ۱۰ سال پس از تشخیص بیماری، به طور مداوم و مرتب تحت نظارت پژوهشگران و پزشکان متخصص بوده اند.

طبق بررسی های انجام شده در این دوره، بیمارانی که تحت درمان ADT قرار گرفته اند، با احتمال ۲۰ درصد به جنون و با احتمال ۳۴ درصد به آلزایمر مبتلا شده اند. این نتایج نشان می دهد که پزشکان باید مزایا و معایب ADT در طولانی مدت را به دقت مورد بررسی قرار داده و قبل از آغاز درمان، بیمار را با عوارض و مشکلات احتمالی آشنا کنند. تحقیقات همچنین نشان داده اند که خطر ابتلا به جنون و آلزایمر در بیمارانی که تحت درمان ADT قرار دارند، همزمان با افزایش دوز داروها بیشتر می شود.

Source:
businessinsider

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *